فهرست اخبار فهرست اخبار

فرهنگ ایثار؛ تعلیمی نیست، ترسیمی است.

مراسم تجلیل از ایثارگران شاغل با حضور سرهنگ اکبری از حوزه مقاومت بسیج کارمندی شهید مطهری زنجان

به گزارش روابط عمومی زنجان، سیداکبر سیدهاشمی معاون مدیر شعب استان به مناسبت هفته دفاع مقدس و با همت پایگاه مقاومت شهدای گمنام این مدیریت و با حضور سرهنگ اکبری از حوزه مقاومت بسیج کارمندی شهید مطهری زنجان از ایثارگران شاغل تجلیل کرد.

در این همایش سیدهاشمی با اشاره بر مفهوم عرفانی واژه ایثاربیان کرد : آخرین برگ عظیم حادثه کربلا به بیان حضرت آقا، انقلاب شکوهمنداسلامی است و همین امر سبب شده تا مستکبرین عالم همواره به فکر سرکوب آن بوده و اینک ثمره رزمندگان سلحشور ما، حدوث فتوحات درمنطقه و حتی در عالم است .

وی با تقسیم انواع جنگ از لسان قرآن به دو نوع ممدوح و مذموم اضافه کرد : جنگ ممدوح همچون اسلام می باشد که در آن مومن برای اهداف الهی می جنگد. يُقاتِلونَ في سَبيلِ اللَّهِ فَيَقتُلونَ وَيُقتَلونَ، وَعدًا عَلَيهِ حَقًّا ؛(در راه خدا پیکار می کنند پس می کشند و کشته میشوند، وعده حقی هم، خدا داده است)  اما جنگ مذموم: وَالَّذينَ كَفَروا يُقاتِلونَ في سَبيلِ الطّاغوتِ هست.

در ادامه معاون مدیرشعب استان، وصیت نامه های شهدای گلگون کفن را یک اکسیر عظیم و انسان ساز دانست و گفت : رزمندگان آن دوران، حال خوش معنوی داشتند و به تعبیر حضرت امام(ره) عارف مسلک بودند، آنها بیهوده نگران نبودند. همواره بنده شاکر بوده و زیبایی هایی را که خداوند متعال خلق کرده، درک می کردند و بر اسرار حق بینا بودند. به طور مثال ، خصوصیات موصوف را می توان از آخرین مکالمه بی سیمی شهید باکری (ره) با شهیدکاظمی (ره) مشاهده کرد.

سیدهاشمی در تکمیل مفهوم ایثار خطاب به همکاران افزود : عزیزان، ایثار تعلیمی نیست، بلکه ترسیمی است. ایثار را نباید در کتابها جست. برای فتح قله ایثار باید در مراحل رشد مهارت یابیم و در این راه استمرار داشته باشیم. به تعبیر مولا علی(ع) ؛ اگردرمسیرحق باشیم، در بستر هم بمیریم، شهید خواهیم بود. و در کلام گهربار امام صادق(ع) هست که می فرمایند: " إِنَّ الْقَلْبَ، إِذَا صَفَا، ضَاقَتْ بِهِ الْأَرْضُ، حَتَّی يَسْمُوَ " زمانیکه دل، صفا پیدا  کند، زمین، برایش تنگ شود تا آنجا که پرواز کند. و ما مصداق بارز این حدیث را در نماد سیدالشهدای جبهه مقاومت جهان اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی(ره) مشاهده کردیم.

وی تصریح کرد : گاهی اوقات، انسان، در شرایطی آنقدر نفیس می شود که نمی شود روی آن، قیمت گذاشت. لذا ما باید یک انسان توسعه یافته بوده و روحیه مشارکت پذیری، همفکری و همکاری با دیگران را داشته باشیم.

معاون استان در فراز پایانی کلام خود عنوان کرد: دوستان ، خلاصه دین و قرآن، بسم ا...الرحمن الرحیم هست. رحمان باشیم با همه ی آفریده های خدا و رحیم باشیم با مومنان که به تعبیر علامه طباطبایی (ره)، این، عصاره همه معارف است.

سپس وی به بیان بیتی از حافظ شیرازی اکتفا کرده و گفت: حافظا، دردلتنگت، چو فرود آمد یار. خانه از غیر، نپرداخته‌ای، یعنی چه؟ یعنی منتظر حضرت صاحب الامری؟ آماده باش، زمینه را فراهم کن. مردم را به حاکمیت پیوند بده و با خدمت خود به نظام که به تعبیر سردار دلها، جمهوری اسلامی ایران، حرم است از آن و دستاوردهایش، محافظت کن.

در پایان این همایش با اعطای لوح تقدیر و هدایائی به رسم یادبود از سوی پایگاه مقاومت شهدای گمنام و مدیریت به 4 رزمنده شاغل در صف و ستاد، از رشادت های ایشان درمیدان مبارزه با کفردر طول جنگ تحمیلی قددرانی بعمل آمد.

آخرین بروزرسانی 1400/7/11